Delo na domu in nezgode pri delu

30. 9. 2020 | Avtor: Tanja Bohl

Vprašanje:

Vprašanje:

Ali obstaja kakšna praksa (sodna) glede delovnih nezgod, ki se pripetijo doma, kako je s priznavanjem le teh?

Odgovor:

Odgovor:

Za poškodbo pri delu se po 66. členu ZPIZ-2 šteje:

  • poškodba, ki je posledica neposrednega in kratkotrajnega mehaničnega, fizikalnega ali kemičnega učinka, ter poškodba, ki je posledica hitre spremembe položaja telesa, nenadne obremenitve telesa ali drugih sprememb fiziološkega stanja organizma, če je takšna poškodba v vzročni zvezi z opravljanjem dela ali dejavnosti, na podlagi katere je poškodovanec zavarovan,
  • poškodba, povzročena na način iz prejšnje alineje, ki jo utrpi zavarovanec na redni poti od stanovanja do delovnega mesta ali nazaj, če prevoz organizira delodajalec ter poškodba, povzročena na način iz prejšnje alineje, ki jo utrpi zavarovanec na službeni poti,
  • obolenje, ki je neposredna in izključna posledica nesrečnega naključja ali višje sile med opravljanjem dela oziroma dejavnosti, na podlagi katere je oboleli zavarovan.

Tudi, če delavec delo opravlja od doma, je v primeru poškodbe, ki se je v tem času pripetila dolžnost delodajalca, da v skladu s 2. členom Pravilnika o prijavah na področju varnosti in zdravja pri delu vsako nezgodo pri delu prijavi Inšpektoratu RS za delo. Delodajalce mora izpolniti obrazec ER-8. Iz navodil za izpolnitev tega obrazca pa je razvidno, da je pri delovnem okolju predvideno tudi možnost-domače okolje ali zasebni dom, pri rubriki materialnih povzročiteljih poškodbe pa tudi delovna sredstva- pisarniška oprema, osebna oprema, športna oprema, orožje, domača sredstva.

Glede na napisano, se obrazec za prijavo nezgode pri delu razteza tudi na primere, ko bi se poškodba pri delu pripetila v domačem okolju, ko delavec delo opravlja od doma, pri čemer pa je priznavanje takšne poškodbe pri delu odvisno od okoliščin posameznega primera glede na opredelitev poškodbe v skladu s 66. členom ZPIZ-2.

Nazaj