Vprašanje:
Učiteljica ima na urniku pouk od ponedeljka do četrtka. V petek pouka po urniku nima. Zanima nas, ali ji lahko ugodimo, da v petek ne prihaja v šolo? Sama se je že pozanimala na SVIZ-u in so ji odgovorili, da lahko ostane doma in opravi delo v okviru 44. d člena (10 ur).
Odgovor:
KPVIZ v 44. d členu določa, da učitelj pisno obvesti ravnatelja, da bo del delovne obveznosti, ki obsega pripravo na pouk, popravljanje in ocenjevanje izdelkov ali izjemoma tudi druga dela in naloge, za katera je tako določeno v individualnem letnem delovnem načrtu, v tednih trajanja pouka, opravljal izven zavoda. Pisno obvestilo velja do preklica.
Ob upoštevanju organizacije dela v zavodu učitelj opravlja delo izven zavoda po lastnem časovnem razporedu v obsegu največ 10 ur tedensko v okviru ur iz tretjega odstavka 44.b člena KPVIZ. Učitelj, ki opravlja delo izven zavoda, mora priti v prostore zavoda ali se udeležiti sestankov, konferenc ali drugih vnaprej določenih aktivnosti tudi ob dnevih, ko bi sicer opravljal delo izven zavoda oziroma če gre za nujne ali neodložljive zadeve.
Učitelj, ki opravlja delo izven zavoda, je dolžan upoštevati pogoje za varno opravljanje dela. Za čas opravljanja dela izven zavoda učitelju ne pripadajo dodatki za delo v manj ugodnem delovnem času, razen če ravnatelj pisno odredi, da se mora določeno delo opraviti kot nočno delo, delo v nedeljo ali na dan, ki je z zakonom določen kot dela prost dan. Delo, ki ga učitelj opravlja izven zavoda, ni delo na domu v skladu z ZDR-1 in to kolektivno pogodbo.
Upoštevati je treba, da polni delovni čas učitelja znaša 40 ur na teden. Bistvo neenakomerne razporeditve delovnega časa, kot to ureja KPVIZ je, da delavec v določenem časovnem obdobju dela več in v drugem manj. Za organizacijo dela je odgovoren ravnatelj. Razen 10 ur tedensko, ki jih lahko v tednih trajanja pouka opravi učitelj izven zavoda po lastnem časovnem razporedu (po vsebini gre za pripravo na pouk, popravljanje in ocenjevanje in izjemoma tudi za druge naloge določene v iLDN), mora učitelj opravljati delo v času in na kraju, ki ga določi delodajalec. Organizacijo dela v zavodu, torej tudi podrobnejšo ureditev glede delovnega časa zaposlenih (npr. obvezno prisotnost zaposlenih, prihod na delo), mora delodajalec urediti z internim aktom. Interne akte, ki urejajo organizacijo dela v zavodu, mora ravnatelj sprejemati v skladu s prvim in petim odstavkom 10. člena ZDR-1 ter v skladu s 17. in 19. členom KPVIZ, kar pomeni, da mora pridobiti mnenje sindikata in se nanj tudi odzvati ter ustrezno obveščati delavce o vsebini splošnega akta
Ker je za organizacijo dela odgovoren ravnatelj, on v okviru določb KPVIZ lahko presodi, da zaposlena lahko v okviru organizacije dela lahko del delovnega časa opravlja delo izven zavoda, pri čemer pa mora na dan, ko bi bila odsotna, priti na delovno mesto, če bodo to zahtevale delovne potrebe.