Novica z dne 19. 04. 2019
Delodajalec, ki želi uveljavljati pravico do delnega povračila nadomestila plače delavcem, ki jim začasno ne more zagotavljati dela, mora izpolnjevati določene, s tem zakonom predpisane, pogoje.
Pravico do delnega povračila izplačanih nadomestil plače delavcem na začasnem čakanju na delo namreč lahko v skladu s prvim odstavkom 2. člena ZIUPPP uveljavlja gospodarska družba, ustanovljena po zakonu, ki ureja gospodarske družbe, zadruga ali fizična oseba, ki zaposluje delavce v skladu z ZDR-1, ki:
Kljub temu, pa do delnega povračila nadomestila plače niso upravičeni vsi delodajalci. ZIUPPP namreč v šestem odstavku 2. člena določa tudi, da delnega povračila izplačanih nadomestil ne more uveljavljati delodajalec:
Glede na navedeno in ob upoštevanju pojasnil, ki smo jih doslej pridobili, ugotavljam, da lahko delodajalec tudi za delavca, zaposlenega na podlagi pogodbe o zaposlitvi za delovno mesto direktor družbe , ki je hkrati edini zaposlen v gospodarski družbi, ustanovljeni na podlagi Zakona o gospodarskih družbah (tj. tudi d.o.o.), uveljavlja pravico do delnega povračila nadomestila plače v skladu z ZIUPPP.
Pravico do delnega povračila izplačanih nadomestil delodajalec uveljavi z vlogo, ki jo vloži v elektronski ali pisni obliki pri Zavodu RS za zaposlovanje, in sicer v osmih dneh od napotitve delavca na začasno čakanje na delo, najkasneje pa do vključno 30. septembra 2020. Če pa je delodajalec delavce napotil na čakanje na delo že pred veljavnostjo ZIUPPP, pa mora vlogo vložiti v 8 dneh po uveljavitvi zakona.
Dodatno izpostavljam, da vlada napoveduje še dodatno pomoč in spremembo deleža, ki ga bo krila država na način, da bo ta krila predvidoma 80 %, delodajalec pa 20 % nadomestila, vendar tak ukrep uradno še ni sprejet in ni v veljavi. V pripravi naj bi bil tudi ukrep, ki bi omogočal, da bi država krila vse prispevke za zaposlene, ki jim je bilo odrejeno čakanje na delo doma iz poslovnih razlogov. O vseh sprejetih ukrepih vas bomo sproti obveščali.