Novica z dne 05. 10. 2020
Digitalni evro bi bila elektronska oblika centralnobančnega denarja, s katerim bi državljani in podjetja enako kot z bankovci, a v digitalni obliki, lahko hitro, preprosto in varno opravljali vsakodnevna plačila. Digitalni evro ne bi zamenjal gotovine, ampak bi jo dopolnjeval.
Evropska centralna banka (ECB) je poročilo, ki ga je pripravila delovna skupina evrosistema, odobril pa svet, objavila v petek. Evrosistem se bo o tem široko posvetoval z državljani in državljankami, z akademskimi krogi, finančnim sektorjem in predstavniki oblasti, da bi lahko natančno ocenil njihove potrebe, pa tudi prednosti in izzive, ki jih pričakujejo v zvezi z uvedbo digitalnega eura. Javno posvetovanje se bo začelo 12. oktobra, so napovedali.
Delovna skupina evrosistema, v kateri sodelujejo strokovnjaki iz ECB in 19 nacionalnih centralnih bank območja z evrom, je preučila, v katerih scenarijih bi bilo treba uvesti digitalni evro. Ti so povečano povpraševanje po e-oblikah plačevanja, za katere bi bilo potrebno evropsko netvegano plačilno sredstvo, velik upad uporabe gotovine kot plačilnega sredstva, uvedba svetovnih zasebnih plačilnih sredstev, ki bi lahko sprožila regulativna vprašanja in ustvarila tveganja za finančno stabilnost in varstvo potrošnikov, ter široka uporaba centralnobančnega digitalnega denarja, ki bi ga izdajale tuje centralne banke.
Digitalni evro bi ohranil javno dobro, ki ga evro zagotavlja državljanom: prost dostop do plačilnega sredstva, ki je preprosto, se povsod sprejema, ni tvegano in uživa zaupanje. Predstavlja tudi izziv, ki pa bi ga evrosistem z ustreznimi strategijami pri vzpostavljanju digitalnega evra lahko premagal, so navedli v ECB.
"Evro pripada Evropejcem in naše poslanstvo je, da smo njegovi varuhi," je dejala predsednica ECB Christine Lagarde. "Pri nakupih, varčevanju in naložbah se Evropejci vse pogosteje odločajo za digitalne oblike. Naša naloga je, da ohranjamo zaupanje v denar. Zato moramo poskrbeti, da je evro pripravljen na digitalno dobo. Pripravljeni moramo biti, da izdamo digitalni evro, če bo to treba," je dodala.
Kot je povzel član izvršilnega odbora ECB in predsednik delovne skupine Fabio Panetta, tehnologija in inovacije spreminjajo oblike potrošnje, dela in medčloveških odnosov. "Digitalni evro bi podpiral evropska prizadevanja za trajen inovacijski razvoj. Prispeval bi tudi k naši finančni suverenosti in okrepil mednarodno vlogo evra," je pojasnil.
Vir: STA