Novica z dne 16. 12. 2022
Vizija, ki ji strategija sledi, so digitalne javne storitve, osredotočene na državljane in poslovne subjekte, ki omogočajo integrirano, usklajeno, varno in učinkovito interakcijo državljanov in podjetij z državo. Jasno je začrtana smer razvoja digitalnih javnih storitev, kar bo omogočilo razvoj enostavnih storitev, ter vzpodbujalo njihovo široko uporabo. Vsebino strategije bo javna uprava, skupaj z zainteresiranimi in drugimi deležniki, implementirala z ukrepi, ki bodo naknadno zapisani v akcijskem načrtu.
V strategiji so opredeljene tri strateške prioritete, ki predstavljajo digitalne cilje na najvišji ravni in so skladne tudi s strateškim kontekstom Evropske unije:
Strategija digitalnih javnih storitev 2030 naslavlja tako fizične osebe kot poslovne subjekte. Zajeti želimo večji krog ponudnikov digitalnih javnih storitev, ne zgolj tistih v državni upravi ali širši javni upravi, temveč tudi nosilce javnih pooblastil in širši javni sektor (vključno z zdravstvom, pravosodjem in drugimi) ter samoupravne lokalne skupnosti. Izkušnja s pandemijo je pokazala na nujnost digitalizacije na vseh področjih, tudi v javni upravi, saj je digitalna javna uprava predpogoj za učinkovito nudenje storitev svojim uporabnikom (državljanom, podjetjem, občinam, šolam in drugim) ob izjemnih dogodkih in v normalnih razmerah, kar pripomore k večji kakovosti življenja. Za potrebe izvedbe javnih storitev se je še posebej potrdila nujnost razvoja celovitih digitalnih rešitev brez nujnosti fizičnega kontakta med ponudnikom in uporabnikom.
Strategija Vlade Republike Slovenije o nadaljnjem razvoju slovenske javne uprave 2014–2020 je potekla leta 2020. Ministrstvo za javno upravo je pri pripravi nove strategije sledilo novemu konceptu in vsebine ni več pripravljajo z vidika delovanja javne uprave, ampak z vidika potreb njenih uporabnikov, to pomeni, da v središču ni več javna uprava kot organizacija, ampak uporabnik in njegove potrebe, zato da je njegovo sodelovanje z državo bolj enostavno. Vsled temu se nova strategija imenuje Strategija digitalnih javnih storitev 2030.
Za pripravo strategije je Ministrstvo za javno upravo izvedlo delavnice, številne sestanke z medresorsko delovno skupino za oblikovanje, spremljanje in vrednotenje strategije in skupaj z zunanjim izvajalcem pregledalo relevantno literaturo ter strategije digitalnih javnih uprav po drugih državah (Velika Britanija, Norveška, Danska, Nova Zelandija, Kanada, Avstralija (Država Viktorija) in Črna Gora).
Vir: Direktorat za informatiko